Polska Szkoła Sobotnia w Plymouth - Polish Saturday School in Plymouth
Podręczniki i lektury szkolne
 
Link do internetowej biblioteki literatury polskiej: kliknij
 
Polecamy audiobooki jako aplikacje na telefon komorkowy: kliknij
 
Grupa A-level
 
J. POLSKI
  • Adam Mickiewicz, Dziady cz. II i III (fragmenty), Romantyczność, Oda do młodości, Do M..., Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika
  • S. Żeromski Wierna rzeka, Rozdziobią nas kruki i wrony, Syzyfowe prace, Ziemia obiecana (Audiobook link: kliknij)
  • E. Orzeszkowa Nad Niemnem (fragmenty)
  • A. Kamiński Kamienie na szaniec
  • G. Zapolska Moralność pani Dulskiej
  • J. Słowacki Balladyna
  • A. Fredro Zemsta
  • Tadeusz Borowski, U nas w Auschwitzu
  • Zbigniew Herbert, Przesłanie Pana Cogito
  • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (fragmenty + film), Stepy Akermańskie
  • Zofia Nalkowska, Medaliony
 
HISTORIA
  • Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki Historia III podręcznik do gimnazjum, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
  • Dokument: Dywizjon 303 (ang.): kliknij
  • Filmik: Wojna obronna 1939 (ang.): kliknij
  • Filmik Wywiad Polski II wojna (ang): kliknij
  • Dokument II Korpus gen Andersa: kliknij
  • Filmik Polska Marynarka Wojenna: kliknij
  • Filmik Dywizja gen Maczka: kliknij
  • Dokument nt Polskiej spolecznosci w Ilford Park:kliknij
  • Dokument o Powstaniu Warszawskim: kliknij
 
FILMOZNASTWO
  • Janina Falkowska Andrzej Wajda. History, Politics, and Nostalgia in Polish Cinema, Berghahn Books
  •  
    Wybrane filmy:
  • Andrzej Wajda Popiół i diament (Link filmu: kliknij)
  • Andrzej Wajda Ziemia obiecana, (Link filmu: kliknij ; Cytaty: kliknij)
  • Andrzej Wajda Człowiek z marmuru, (Link filmu: kliknij)
  • Andrew Wajda Czlowiek z zelaza
  • Andrzej Wajda Pan Tadeusz, (Link filmu: kliknij)
  • Andrzej Wajda, Katyń (Link filmu: kliknij)
  • Jan Łomnicki, Akcja pod Arsenałem (Link filmu: kliknij)
  • Roman Polański, Pianista
  • Tadeusz Chmielewski, Nie lubię poniedziałku (Link filmu: kliknij)
  • Grupa GCSE
     
    J. POLSKI
    • Piotr Garncarek, Czas na czasownik, Materiały do nauczania języka polskiego jako obcego, Polish verbs forms and usage, Kraków, Universitas 2001
    • Józef Pyzik, Ćwiczenia z gramatyki funkcjonalnej języka polskiego dla cudzoziemców, Część Imiona, Kraków, UJ, 1993
    • http://www.victor.com.pl
     
    Lektury:
    • Jan Kochanowski, Tren IX i X
    • Jan Kochanowski, wybrana pieśń
    • Ignacy Krasicki, Żona modna
    • Adam Mickiewicz, Pan Tadeusz (Inwokacja, Koncert Jankiela, Polowanie+ film), Stepy Akermańskie
    • Juliusz Słowacki, W pamiętniku Zofii Bobrówny, List do matki
    • Cyprian Kamil Norwid, Fortepian Szopena
    • Bolesław Prus, Lalka (fragmenty)
    • Juliusz Słowacki, Smutno mi Boże, Balladyna, Testament mój
    • Bolesław Prus, Antek
    • Irit Amiel, Osmaleni (np. Klara, Daniel)
    • Witold Gombrowicz, Ferdydurke (fragmenty)
    • Jarosław Iwaszkiewicz, Panny z Wilka (film)
    • Henryk Sienkiewicz, wybrana powieść historyczna (np. Potop,Ogniem i mieczem)
    • Czesław Miłosz (utwory wybrane, np. Świat. Poema naiwne,Piosenka o końcu świata, Który skrzywdziłeś, W mojej ojczyźnie)
    • Zbigniew Herbert (wiersze wybrane, np. Pan od przyrody, Kamyk,O dwu nogach pana Cogito, Pudełko zwane wyobraźnią)
    • Wisława Szymborska (wiersze wybrane, np. Kot w pustym mieszkaniu,Nic dwa razy, Radość pisania, Jarmark cudów)
    • Maria Konopnicka Nasza szkapa, Marcin Kozera
     
    Filmy
    • Aleksander Ford, Krzyżacy
    • Antonina Domańska, Historia żółtej ciżemki
    • Hubert Drapella, Pan Samochodzik i templariusze
     
    HISTORIA
     
    • Tomasz Małkowski, Jacek Rześniowiecki Historia II podręcznik do gimnazjum, Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe
    • Stanisław Marciniak Historia Polski dla Piotrka, Wydawnictwo Polonia
     
     
    Klasa 6/7
     
    J. POLSKI
    Lektury:
    • Jan Kochanowski, Na dom w Czarnolesie, Na lipę, Na zdrowie
    • Ignacy Krasicki, Lew i zwierzęta, Malarze, Ptaszki w klatce, Przyjaciele
    • Adam Mickiewicz, Ballady (np. Pani Twardowska, Świtezianka, Powrót taty),
    • Bolesław Prus, wybrana nowela (Katarynka, Kamizelka, Z legend dawnego Egiptu)
    • Bolesław Leśmian, Przygody Sindbada Żeglarza
    • Kornel Makuszyński, Szatan z siódmej klasy
    • Małgorzata Musierowicz, Opium w rosole
    • Grzegorz Kasdepke Bon czy Ton. Savoire-vivre dla dzieci
    • Roman Pisarski O psie, ktory jezdzil koleja
     
    Filmy:
    • Andrzej Maleszka, Magiczne drzewo
    • Stanisław Jędryka, Wakacje z duchami, Podróż za jeden uśmiech
    • Leonard Buczkowski, Skarb
    • Andrzej Wajda, Panna Nikt
    • Kazimierz Tarnas, Panna z mokrą głową
     
    HISTORIA
     
    • Stanisław Marciniak Historia Polski dla Piotrka, Wydawnictwo Polonia
    Klasa 4-5
     
    TEKSTY PODSTAWOWE
    Władysław Bełza, Katechizm polskiego dziecka
    Jan Brzechwa, wiersze dla dzieci (wybor)
    Kornel Makuszyński, Marian Walentynowicz, Przygody Koziołka Matołka
    Julian Tuwim, wiersze dla dzieci (wybor)
    Jozef Wybicki, Mazurek Dąbrowskiego (2 pierwsze zwrotki)
     
    Legendy:
    O smoku wawelskim
    Artur Oppman, O Warsie i Sawie
    O śpiących rycerzach
    O Piaście Kołodzieju
    O Lechu, Czechu i Rusie
     
    Piosenki i pieśni:
    Zygmunt Gloger, Krakowiaczek jeden
    Mam chusteczkę haftowaną
    Edmund Wasilewski, Płynie Wisła, płynie
    Stary niedźwiedź, Wlazł kotek na płotek (za: Oskar Kolberg)
    Zasiali górale...
    Kolędy polskie
     
    TEKSTY KULTURY DO WYBORU
    Wanda Chotomska, Dla najmłodszych
    Jan Grabowski, Puc, Bursztyn i goście
    Mira Jaworczakowa, Jacek, Wacek i Pankracek
    Grzegorz Kasdepke, Savoire vivre
    Maria Kownacka, Plastusiowy pamiętnik
    Joanna Papuzińska, Nasza mama czarodziejka
    Janina Porazińska, Szewczyk Dratewka
    Ewa Szelburg-Zarembina, Idzie niebo ciemną nocą, Królestwo bajki
    Barbara Tylicka, O krakowskich psach i kleparskich kotach,
    Polskie miasta w baśni i legendzie
     
    Filmy:
    Akademia Pana Kleksa (Link filmu: kliknij
    Bolek i Lolek
    Koziołek Matołek
    Miś Uszatek
    Reksio
     
     
    Wybór polskiego komiksu:
     
    Papcio Chmiel, Tytus, Romek i A’tomek
    Janusz Christa, Kajko i Kokosz
     
     
    Klasa 2-3
     
    Marian Falski Elementarz
     
     
     
     
     
     
    Klasa 1
     
     
     
    Liljana Madelska
    Posłuchaj jak mówię
     
     
     
     
    Website Builder provided by  Vistaprint